Można powiedzieć, że każdego dnia w jakimś stopniu mamy do czynienia z relacjami społecznymi. Mogą to być głębsze interakcje, takie jak te, które mamy z przyjaciółmi; ale także coś bardziej powierzchownego, jak mała rozmowa, którą prowadzimy z sąsiadem, którego spotykamy w windzie, lub z osobą, która obsługuje nas w sklepie spożywczym w pobliżu naszego domu.
Wszystko to są interakcje społeczne. Jednak te, które uważamy za najbardziej korzystne i satysfakcjonujące, to te, które mamy z dobrymi przyjaciółmi. Bardzo cieszy nas fakt, że mamy ludzi, z którymi możemy się dobrze bawić, ale także, którzy nas wspierają, gdy przeżywamy zły okres.
To prawda, że nie wszystkie nasze przyjaźnie mają ten sam stopień intymności czy zaufania. Wszyscy wiemy, z którym przyjacielem będziemy mogli porozmawiać na pewne tematy, a z którym na inne. Mamy przyjaciół, którym bardzo ufamy, i innych, którym nie ufamy tak bardzo; ale wszyscy z nich są satysfakcjonujący.
W rzeczywistości: badania wykazały, że posiadanie przyjaciół, a więc relacji społecznych, jest korzystne dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Dlaczego relacje społeczne są ważne?
Nie chodzi tylko o to, że są ważne, ale że są fundamentalne dla naszego życia. I zarówno te najbliższe przyjaźnie, jak i te nieco mniej, przynoszą nam nie tylko dobre chwile, ale także wiele korzyści dla naszego zdrowia. Dowiedz się, jak powinno wyglądać zdrowe budowanie relacji.
Relacje społeczne zmniejszają poziom stresu
W wielu badaniach stwierdzono, że jest to prawda. Posiadanie relacji społecznych i przyjaciół zmniejsza poziom stresu. Dobra rozmowa i kilka chwil śmiechu z przyjaciółmi pozostawia cię zrelaksowanym i zadowolonym. Jednocześnie wiadomo też, że posiadanie dobrych relacji z kolegami z pracy pomaga zmniejszyć objawy stresu, a nawet mu zapobiec. Ale pomaga nam też być bardziej produktywnym w pracy.
Poprawiają zdrowie fizyczne
W innych badaniach, w których porównywano stan zdrowia grupy osób o silnych i zdrowych relacjach społecznych z inną grupą osób, które były bardziej odizolowane, stwierdzono, że ci pierwsi mieli lepszy ogólny stan zdrowia niż osoby bardziej odizolowane.
Sprzyjają naszemu rozwojowi osobistemu
Relacje społeczne wzbogacają i sprzyjają naszemu rozwojowi osobistemu. Nawet jeśli jesteśmy różnymi ludźmi z charakteru, to przez całe życie mamy przyjaciół, a to pomaga nam w rozwoju osobistym.
Przyjaciele są bardzo ważni w dzieciństwie i okresie dojrzewania, ale są też bardzo ważni w dorosłym życiu. Mogą oni dostarczyć nam wiedzy, a także wartości takich jak lojalność. W niektórych przypadkach mogą nawet służyć jako przykład do naśladowania; oczywiście pod warunkiem, że ten przykład jest dobry.
Powiązane tematy
Jak się zachowywać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Jakie atrakcje czekają na uczestników wczasów odchudzających?
Jak zbudować atmosferę w pracy?