WielkiTestIntegracji.pl

Dowiedz się wszystkiego na temat integracji

Jak się zachowywać na rozmowie kwalifikacyjnej?

rozmowa

Wbrew pozorom nie dla każdego przyszła rozmowa rekrutacyjna jest powodem do stresu. Niektórzy w ogóle nie denerwują się tego typu sytuacjami, a wręcz podchodzą do nich tak, jak gdyby ich pozytywny przebieg był już założony i nic nie było w stanie go zmienić.

Optymistyczne nastawienie jest czymś dobrym, ale nawet z takim optymizmem można przegiąć w drugą stronę. Nadmierna pewność siebie potrafi przerodzić się pyszałkowatość czy wręcz opryskliwość. A wtedy nawet doskonały kandydat traci szansę na uzyskanie posady, bo nikt nie ma ochoty z nim rozmawiać i nikt nie chce, by zasilił on ekipę roboczą jego firmy.

Warto myśleć pozytywnie, ale nie należy tego mylić ze zbyt roszczeniowym podejściem, czyli takim podejściem, w którym kandydat zaczyna uważać, że ta posada po prostu mu się należy i nikt inny – oczywiście prócz niego – nie ma prawa jej zdobyć. Odpowiednie kompetencje to przecież nie wszystko. Można mieć ukończoną najlepszą na świecie uczelnię, zdobytych kilka nagród i doświadczenie w paru największych firmach, a mimo to nie uzyskać jakiejś posady chociażby z powodu swoich trudności komunikacyjnych, które totalnie uniemożliwią efektywną i płynną pracę w grupie, jakże ważną w dzisiejszych czasach.

Obecnie w wielu firmach umiejętności miękkie stawiane są niemalże na równi z umiejętnościami twardymi. Komunikatywności nie da się zastąpić znajomością dodatkowego programu komputerowego. Warto więc pracować nad różnymi swoimi cechami. Tylko wtedy każda rozmowa kwalifikacyjna będzie mieć pomyślny przebieg i da rzeczywiste nadzieje na zdobycie dobrej posady.

Właśnie ta wartość umiejętności miękkich doprowadziła do tego, że powstają nawet specjalne szkolenia i kursy, których celem jest nabycie umiejętności pracy w grupie, lepszej komunikatywności czy zdolności do tworzenia różnych prezentacji. Zawsze znajdzie się coś, nad czym można by było popracować. Najgorsze, co można zrobić, to po prostu osiąść na laurach.

podobne artykuły, jak i wiele innych materiałów, możesz znaleźć też na lidzbarkinfo.pl.