WielkiTestIntegracji.pl

Dowiedz się wszystkiego na temat integracji

Jak utrzymać dobre relacje w pracy, gdy jest się nową osobą w zespole

Utrzymanie dobrych relacji w pracy wcale nie jest taką prostą rzeczą, jak mogłoby się wydawać. Czasem można podpaść kolegom z pracy- zupełnie o tym nie wiedząc. Jest wiele czynników, które wywołują zazdrość u innych. Z większości nie zdajemy sobie nawet sprawy, bo są po prostu błahostkami, do których nie przywiązuje się zbytniej wagi.

Czym można podpaść współpracownikom?

A choćby i tym, że jest się od nich bystrzejszym, szybszym, lepiej zorganizowanym. Za niechęć do naszej osoby może odpowiadać również i to, że pracodawca lubi nas bardziej od innych i na każdym kroku to okazuje. Można być nielubianym w pracy, bo krążą o nas niewybredne plotki, o których tak naprawdę nie mamy zielonego pojęcia, dopóki ktoś nam o nich nie powie.

Za nienajlepsze relacje między pracownikami trzeba niekiedy winić samego pracodawcę. Zwłaszcza gdy w prowadza między podwładnymi atmosferę podejrzeń, oskarżeń i niechęci. Niekiedy złe relacje w pracy to wynik tego, że zespół pracowniczy nie miał tak naprawdę dogodnej okazji, by się porządnie zintegrować. Gdy nie zna się swoich kolegów z biurka obok to nic dziwnego, że nie darzy się ich zbytnim zaufaniem ani sympatią.

Jak utrzymać dobre relacje w pracy?

Przede wszystkim nie wolno obgadywać ani donosić na innych szefowi. To z pewnością nie sprzyja kolektywowi i przede wszystkim obniża wydajność pracowników – o tym jak przekłada się atmosfera w pracy na wydajność pracowników i zyski w firmie przeczytasz w artykule na www.nagieldzie.pl. Po drugie podważanie kompetencji i wiedzy innych na forum publicznym także nie buduje przyjaznych relacji. Utrzymaniu dobrych relacji pomagają takie miłe gesty jak zatajenie przed szefem, że kolega spóźnił się do pracy lub zastąpienie chorej koleżanki, która nie mogła być w pracy, bo leży w łóżku z wysoką gorączką. Budować dobrą atmosferę w zespole można też organizując takie biurowe uroczystości jak Wigilia, wielkanocne jajeczko czy imieniny któregoś z pracowników. To wzmacnia ducha zespołu i sprawia, że ich relacje nie są już wyłącznie na stopie oficjalnej.

Co jeszcze przydaje się w budowaniu dobrych relacji między kolegami z pracy?

Firmowe wyjazdy integracyjne to jest coś, co wybitnie sprzyja integracji między kolegami z pracy. A to z powodu tego, że na takich półoficjalnych spotkaniach panuje luźna, wręcz zabawowa atmosfera. Na wyjeździe firmowym nikt się nigdzie nie śpieszy, nie spogląda na zegarek, czy gna na złamanie karku, by odebrać dzieci ze szkoły. Wyjazd firmowy to doskonały pretekst, by się lepiej poznać i zamienić więcej niż kilka słów. W trakcie jego trwania jest miejsce nie tylko na naukę i pracę, lecz również na zabawę. Zapewne ta cecha sprawia, że wyjazd integracyjny tak mocno poprawia relacje między współpracownikami.